Kiralama ve Gayrimenkul Yönetimi

Yatırım amaçlı olarak edinilmiş bir taşınmazın en karlı şekilde idare edilmesi, gayrimenkul yönetimi olarak adlandırılmaktadır. Genellikle kiralama işlemlerinde taşınmazların en çok gelir getirecek şekilde değerlendirilmesi önem kazanmaktadır. Doğru kiracı ile ev sahibini buluşturmak kadar, kiralama şartlarını tarafların faydalarını maksimize edecek şekilde ayarlamak da önemlidir. Kişilere ait olan taşınmazların profesyonel bir biçimde yönetilmesi sonucunda, yüksek kira getirisi elde etmek mümkündür. Gayrimenkullerin en karlı şekilde yönetilebilmesi için bazı parametrelerin hatasız olarak ayarlanması gerekmektedir. Öncelikle, herhangi bir taşınmazın getirebileceği en yüksek kira getirisi ayrıntılı çalışmalarla belirlenmelidir. Kira getirme potansiyeli doğru bir şekilde tespit edildiğinde, taşınmazdan en yüksek getiriyi elde etmek mümkün hale gelmektedir.

Gayrimenkul Yönetimi İle Hangi Hizmetler Sunulur?

Bir taşınmazın yönetiminden en yüksek başarıyı elde etmek için bazı unsurlara özel bir önem vermek gerekmektedir. Bu unsurların başında kira getirisinin doğru hesaplanması gerektiğinden bahsetmiştik. Kira getirisi, taraflara en yüksek faydayı sağlayacak şekilde belirlendikten sonra kiranın tahsil edilme zamanı ve yöntemi de belirlenmelidir. Gayrimenkul yönetimi ile elde edilmek istenen amaç, kira tahsilatının en uygun zamanda edinilmesini sağlamaktır. Bunun için, nakit akışını hızlandıran bir zaman diliminin belirlenmesi önemlidir.

Doğru zamanda alınan ve rayiç bedel üzerinden belirlenen kira bedelleri, yıllık olarak usulüne düzenlenmelidir. Sözleşme kapsamında, gerçekleşen makro verilere göre kira bedeli güncellemeleri yapılmalıdır. Paranın gerçek değerini koruması için gerekli olan düzenlemeler, aynı zamanda ev sahibinin kira gelirini artıracak düzeyde belirlenebilmelidir.

Taşınmaz Yönetiminde Başka Hangi Unsurlar Önemli?

Taşınmaz yönetiminde, gayrimenkul sahibi ile kiracı arasındaki iletişim son derece önemlidir. Gayrimenkul yönetimi kapsamında taraflar arasındaki iletişim sağlıklı bir şekilde yürütülmelidir. Güvenilir bir kiracı bulmak kadar, verdiği sözlere uygun hareket edecek ev sahibi bulmak da gerekmektedir. Süreç içerisinde; kiracıların yaşadıkları sorunları çözüme ulaştırmak ve gerekli durumlarda kiracıların tahliyesini sağlamak da yer almaktadır.

Taşınmaz yönetiminde, bir taşınmaz için en doğru kiracının bulunması ve anlaşma sağlanması gerekmektedir. Bu nedenle, bir taşınmazın çok sayıda kiralama talebi bulunuyor, taleplerin ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Kiralama ve gayrimenkul yönetimi kapsamında, kiralama talepleri etkin bir şekilde incelenmelidir. Amanos Gayrimenkul, Hatay’daki gayrimenkullerin rayiç bedel üzerinden değerlendirilmesini sağlamaktadır.Bizi Takip Edin